راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

با سلام به کاربرای گل پلی فکتوری که هم خودشون عاشق بازی و شادی هستن هم این حس خوب و شیرین رو به اظرافیانشون منتقل میکنن

در ادامه راهنمای انتخاب اسباب بازی برای سنین مختلف ؛ امروز قصد داریم اسباب بازی های مناسب برای سن ۱ تا ۲ سال رو معرفی کنیم. اما لازمه قبلش یه کم اطلاعات خودمون رو راجع به شناخت کودک در این سن تکمیل کنیم.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

در سال دوم زندگی، بازی ها برای کودک دارای مفهوم خاص و عمیقی میشن؛ برای مثال، ممکنه دختر بچه ای اسباب بازی خودش رو در ملافه بپیچه یا در دهان خرس خودش غذا بذاره و فعالیت هایی از این دست…
به همین دلیل اسباب بازی هایی که در اختیار کودک قرار داده می شه باید معنی دارتر باشه. توپ، مکعب های بازی، عروسک، انواع حیوانات، ظروف و … می تونه جزو اسباب بازی های مناسب برای این سن باشه.

کودک در این سن بسیار فعاله و از دویدن یا بالا رفتن از جایی و پرتاب کردن اشیا لذت می بره. بنابراین، فرصت ها و موقعیت هایی برای بازی های آزادانه و فعال در خانه و بیرون از خانه برای کودک فراهم کنید و اونو به بازی های آزاد با توپ های کوچک تشویق کنید. ممکنه کودک توپ را به طرف بزرگ ترها یا یک شی ء دیگه پرتاب کنه. از توپ های دارای اندازه متوسط و نرم استفاده کنید تا به کودک و یا لوازم اطراف صدمه نزنه و موجب ترسش نشه.

در این سن باید توانایی ساختن اشیا با دستان و انگشتان را در کودک تقویت کنید. یک بازی آزاد با پیچ و مهره های پلاستیکی بزرگ هم خیلی خوبه، فقط حتما قبلش از عدم بلعیده شدن آن ها توسط کودک مطمئن بشید. کودک رو به قرار دادن قطعات، مکعب ها و دیگر چیزها داخل پیمانه یا ظرف بزرگ تر تشویق کنید. ظروفی با درها و دهانه های گشاد آماده کنید تا کودک به باز و بستن درپوش ها بپردازه.

در این سن، کودک در مورد خودش کنجکاوتر میشه. کودک رو به بازی های آزادانه با آینه هایی که امنیت دارن و خطرآفرین نیستن تشویق کنید. با کودک جلوی آینه بایستید یا بنشینید تا او درباره برداشت هایش درباره چیزی که می بینه صحبت کنه. تشویقش کنید تا حرکت های جنبشی و محرک انجام بده؛ یعنی جلو آینه به وسیله دست ها و بدن کارای بامزه انجام بده.

راستی دیگه از الان باید درباره علت و اثر ارتباطات با کودکتون صحبت کنید. مثلا بگید : «اگر فنجان را وارونه کنی آب میوه درون آن میریزه  »، «اگر در باران بایستی خیس می شی  »

در این سن کودک توانایی تشخیص اشیا، حیوانات و انسان را از یک تصویر دارد. یک اسکلت (بدن) پلاستیکی از حیوانات برای بازی های آزاد فراهم کنید. درباره نام هر حیوان، رنگ، صدا و مشخصه های دیگر آن با کودک صحبت کنید.

کتاب های تصویری ساده تهیه کنید. از کودک بخواهید به محض این که شما اونها را نام می برید به اشیا و حیوانات اشاره کنه. درباره تصاویر صحبت کنید. درباره اندازه اشیا صحبت کنید. برای مثال بگید: «این یک توپ بزرگه» یا «این قعطه کوچک تر از اون قطعه س».

در حدود ۱۲ ماهگی به بعد بچه ها هرچی به دستشون برسه اونو به اینور و اونور میکوبن این عمل تا ۱۵ ماهگی به اوج خودش می رسه و در حدود ۱۸ ماهگی تقریبا از بین می ره پس حسابی مراقب سر و کله خودتون و وسایل شکستنی توی خونه باشین

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

کودک در سن بین ۱۳ الی ۱۸ ماهگی از «دالی کردن» بسیار لذت می بره و می تونه «قایم باشک» بازی کنه. اسباب بازی های چرخ دار را هل می ده و می کشه

کودک از ۹ تا ۱۳ ماهگی بیش تر به اسباب بازی توجه می کنه تا به هم بازی؛ و از اونجا که کودک تو این دوره به اسباب بازی اهمیت زیادی می ده در این سن گرایش به دعوا سر اسباب بازی بسیار زیاد دیده میشه

در ۱۴ ماهگی کودک با ماشین بازی کرده و صدایی شبیه آن را ایجاد می کنه.

کودک در ۱۵ ماهگی ممکنه اصرار کنه که بایسته یا اینکه برای مدت کوتاهی به مکعب ها دقیق بشه. معمولاً هیچ گونه فعالیتی برای ساختن چیزی نمیکنه، بلکه فقط مکعب ها را به هم می زنه و یا این که اون ها را برای پدر و مادرش میاره.

در ۱۶ ماهگی کودک با عروسک بازی می کنه ، براش لالایی می خونه و اونو میخوابونه

در حدود ۱۷ ماهگی اسباب بازی های چرخ داری که منگوله ها و زنگوله هایی در چرخ هاشون باشه و به هنگام حرکت صدا بده، بسیار مورد علاقه اونهاست. در این سن کودک اسباب بازی ها رو پرتاب می کنه و اثر این کار رو  بررسی میکنه و دوست داره اشیا را یکی پس از دیگری داخل ظرفی بریزه و بیرون بیاره.

در همین دوره کودک در خیالش با ماشین بازی می کنه و یا خودش رو به جای ماشین فرض کرده و عقب عقب میره…

در ۱۸ ماهگی میخ رو وارد سوراخ می کنه، یک دفعه دو – سه ورق می زنه (نمی تونه به صورت تک تک ورق بزنه)، مداد رو در دست گرفته و به خوبی خط می کشه، ۲ الی ۳ مکعب را روی هم می گذاره. (خلاصه اینجاس که مامان باباها قربون صدقه بچه مهندسشون میرن )

از ۱۲ الی ۱۸ ماهگی کودک اشیایی رو که کاربرد و ویژگی یکسان دارن، کنار هم قرار می ده. در حدود ۱۸ ماهگی می تونه با مداد خطوط عمودی و افقی رسم کنه.

کودکان در ۱۸ ماهگی می تونن با مکعب های اسباب بازی دو عدد را به یکدیگر متصل کنن و در ۲ سالگی ۶ عدد را به هم وصل میکنن.

کودک در ۱۸ ماهگی می تونه راه بره و عروسکش را همراه خودش راه ببره؛ با کمک مادرش با لگو قطار، ماشین، هوایپما و… درست کنه و صدای اونا رو دربیاره، اگر اسباب بازی دلخواهش رو کودک دیگه ای برداره، با زور و داد و فریاد ازش پس می گیره.

همینطور در این دوره بچه از سر وصدای سکه های پول خیلی خوشش میاد و اونا رو داخل کیف کرده و دوباره بیرون میاره (اینجا هم خیلی مامان بابا ها قربون شم اقتصادی بچه هاشون میرن )

در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی هل دادن یک اسباب بازی چرخ دار به کودک نوپا احساس ایمنی می ده. وقتی می نشینه دوست داره با دست هاش که مهارت بیش تری پیدا کرده کاسه ها و پیاله ها رو داخل هم بگذارد. در این سن، از جعبه موزیک و خاک بازی لذت می بره. سطل، آب پاش و تشت آب یا شن بازی در اختیارش بذارید تا حسابی کیف کنه!

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

۱۸ الی ۲۴ ماهگی کودک به همه چیز دست می زنه، به همه جا میره، سر و صدا می کنه، همه چیز رو به هم می ریزه و جابه جا می کنه. تو این دوره  یه اسب یا قطار چوبی که دنبال خودش بکشه و قطعات ساختمان سازی و یک کامیون یا کمپرسی که چیزی پر کنده و خالی کنه بهترین اسباب بازیها هستن!

در ۱۹ ماهگی در تمام بازی های دسته جمعی شرکت می کنه و گاهی کودک مورد علاقه اش رو به بازی دعوت می کنه، هنوز اشیای تازه و چیزهایی رو که قبلاً ندیده به دهان می بره، ولی هرگز اونها رو نمی خوره، می توانه چهار لگو رو روی هم بذاره و برج یا آپارتمان بسازه، با بشقاب و کاسه خالی و قاشق به طور خیالی غذا می خوره و میگه: غذای خوشمزه ایه و به پدر و مادر نیز غذا تعارف می کنه

برای کودکان ۱۹ تا ۲۵ ماهه اسباب بازی و همبازی اهمیت بیش تری پیدا می کنه، ارتباط اجتماعی پخته تر می شهو کودک برای انطباق با همبازی گذشت بیشتری از خودش نشون میده…

در ۲۰ ماهگی با دو ماشین کوچکش بازی می کنه، اونا رو به هم می زنه و می خنده. در این سن بیش تر دوست داره با بچه های بزرگ تر از خودش بازی کنهو در ارتباط با کودکان کوچکتر از خودش بیش تر ابراز محبت داره.

در ۲۱ ماهگی به طور نامنظم به توپ لگد می زنه و مکعب ها ره برای درست کردن قطار در یک خط قرار می ده ، عروسک خودش رو بغل میکنه، راه می بره و به پشتش می زنه که بخوابه و یا این که روی زمین میذاره و داد می زنه و میگه: مُرد!

کودک یک الی دو ساله در بازی با لگوها از شکل های مشخص استفاده می کنه و اونها رو روی هم قرار می ده و به هم وصل میکنه.

بازی های نمایشی معمولاً در سنین ۱٫۵ الی ۲ سالگی آغاز می شه و در سنین کودکستان به اوج خود می رسه.

در دو سالگی به طور منظم به توپ لگد می زنه و میتونه با شِش مکعب برج بسازه. کودک در این سن به عروسک غذا می ده، اونو به گردش می بره، با آب و شن بازی می کنه، اسباب بازی های متعلق به خودش رو کاملاً می شناسه و حاضر نیست اسباب بازی های خودش رو به بقیه بچه ها بده ولی تا دلتون بخواد دوست داره اسباب بازی بقیه بچه ها رو ازشون بگیره (اینجا هم یه سری از مامان بابا ها قربون بچه قلدر و زرنگشون میرن خخخخ)

در دو سالگی توانایی ترسیم خط های دایره ای و یا زاویه دار شروع میشه. نزدیک به دو سالگی یک تاب برای کودک مثل یه کشتی فضایی تصور شه که به سیاره ای دوردست سفر می کنه یا پرنده ای وحشی که با اون در آسمان پرواز می کنه.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال

در دو سالگی کودک علاقه مند به کاسه های پلاستیکی، قاشق های چوبی، کلید و قوطی های خالی هست. از این رو، بهتره ظروف کهنه و بعضی ظروف پلاستیکی، که ارزان قیمت هستن، برای کودکان تهیه بشه.

کودک دو ساله میتونه حدود هفت دقیقه پشت سرهم به یک بازی ادامه بده .بعد از اون، خسته شده و به سوی بازی دیگری میره.

در ۲۰ الی ۲۴ ماهگی، بازی های موردنظر دختران عروسک بازی، اسباب بازی های نرم و ظریف، استمداد و کمک طلبیدن، رقصیدن و لباس مخصوص پوشیدن و بازی های موردنظر پسران بازی با بلوک ها، دست کاری وسایل و ابزار، اسباب بازی های ماشینی و حمل و نقلی هست.

کودک در دو سالگی می توانه سوار سه چرخه کوچیک بشه، اما چون هنوز نمیتونه پدال رو فشار بده، با پاهای خودش سه چرخه رو راه میبره…

در پایان دو سالگی گاهی اوقات کودکان، دیگران رو هم در بازی خود شریک می کنن و به بازی دوطرفه می پردازن. در این مرحله حتی اگر بچه ها سه نفر باشن دو نفر با هم بازی می کنن و یکی دیگه به تنهایی مشغول بازی میشه.

با توجه به مطالب بالا احتمالا دیگه خودتون متوجه شدین که

برخی از اسباب بازی های مناسب برای سن ۱ الی ۲ سالگی عبارتند از: توپ در اندازه متوسط و نرم، پیچ و مهره های پلاستیکی، مکعب های درشت خونه سازی، قطعات توخالی، آینه، کتاب های تصویری ساده، اسباب بازی های چرخ دار، میخ، چکش، خاک، ماسه، آب، سطل، بیلچه، آب پاش، تشت، انواع حیوانات، عروسک، قیچی و کاغذ، سه چرخه، مداد و کاغذ.

برای تهیه اسباب بازی های استاندارد و باکیفیت ؛ پیشنهاد میکنم روی عکس زیر کلیک کنید تا بهترین اسباب بازی ها رو از معتبرترین فروشگاه آنلاین اسباب بازی تهیه کنید

خب به انتهای این مطلب رسیدیم. برای نوشتن این مطلب پربار و آموزنده نویسنده پلی فکتوری کلی زحمت کشیده و اصلا دوست نداره کسی مطلبش رو کپی کنه تو سایت یا وبلاگ خودش. سعی کنید اگه از این مطلب خوشتون اومده لینکش رو به دیگران بدید تا اونا هم از خوندنش لذت ببرن.