راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

سلام به کاربرای گل  پلی فکتوری ؛ در این نوشته میخواهیم ببینیم چه اسباب بازی هایی برای بچه های بین ۲ تا ۳ سال مناسب تره و چجوری میتونیم بهترین وسایل و اسباب بازی ها رو در اختیار کودکان در این سن قرار بدیم. بالاخره بچه ها بیشتر از هرچیزی از بازی کردن یاد میگیرن و بازی مناسب نه تنها باعث رشد جسمی و روحی کودک میشه بلکه در شکل گیری رفتارها و شخصیت کودک در آینده تاثیر زیادی میذاره…

لازم به یاداوری هست که این مطلب رو در دنباله ۲ مطلب زیر دارم مینویسم که توصیه میکنم اگه فرصت کردید اونا رو هم بخونید…

۱ – راهنمای انتخاب اسباب بازی برای نوزاد (بدو تولد تا ۱ سالگی)
۲ – راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک نوپا (کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماه)

خب دیگه… بیشتر از این منتظرتون نمیذارم و میرم سراغ اصل مبحث امروز…

کودک بعد از اینکه دو سالش تموم میشه مهارتها و توانایی های جدیدی به دست آورده مثلا میتونه مداد رو با انگشتانش بگیره و خط خطی کنه، با مکعب پل بسازه، توپ رو با پا شوت کنه و …
در همین سن به دلیل افزایش قدرت عضلانی، کودک وقتی خطی رو رسم می کنه با چشم نیز مراقبه که خط از محدوده تعیین شده خارج نشه

کودک در این سن می تونه اشیای مشابه رو روی هم بچینه و ما هم می تونیم ازش بخواهیم که قاشق ها، چنگال ها و سایر چیزها رو که شسته شده ، روی وسایل مشابه خودش در داخل قفسه های آشپزخانه بچینه…

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

کودک در ۲ الی ۲٫۵ سالگی شروع به بازیهایی می کنه که با تخیل همراه هستن. در همین سال می تونه مکعب ها رو روی زمین به دنبال هم قرار داده و قطار درست کنه. روی سه چرخه میشینه، دسته اون رو با دست می چرخونه و هدایت می کنه اما هنوز قادر به پازدن نیست.

در این سن معمولاً دخترها و پسرها اسباب بازیهای مشترکی دارن، ولی از این پس، پدربزرگ و مادربزرگ ها به دخترها عروسک و به پسرها ماشین هدیه میدن. در این سن پسرها ماشین آتش نشانی و هواپیما رو انتخاب میکنن و دخترها در جست وجوی عروسک و مرواریدهای چوبی هستن که به نخ بکشن!!!

در ۲٫۵ الی ۳ سالگی تقلید کردن از والدین کار مورد علاقه کودکان هست. پسر از ماشین رانی لذت می بره و دختر به آشپزی و خانه داری علاقه مند میشه. این دوره سن تخیل و بازی حرفه ای کودکه . دختر با یک کیف جراحی نقش دکتر و پرستار رو بازی می کنه و پس از تزریق آمپول به عروسکش، درجه حرارت بدن او رو اندازه می گیره و یا نقش یک فروشنده رو بازی می کنه 

در این سنین هم دختران و هم پسران بازی های ساختن لگوها رو دوست دارن و از نقاشی کردن لذت می برن. عروسک برای دختر بچه ها و ماشین برای پسر بچه ها با ارزش ترین اسباب بازیهاست

کودک در این سن به تنهایی از پله ها بالا میره و هنگام پایین اومدن دست خودش رو به نرده یا دیوار می گیره. اسباب بازیهایی که جداشدنی هستن و به قطعات گوناگون تقسیم میشن مانند قطار، ماشین، قطعات چوبی، لگو، مکعب های چوبی، انواع پازل، و نظایر آن، بخصوص اگر رنگی باشد، مورد علاقه کودک تو این سن هست.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

در سال سوم زندگی، با توجه به مهارت های بیشتری که کودک به دست میاره باید اسباب بازیهایی در اختیارش قرار بگیرهکه متناسب با توانایی هاش باشه؛ اسباب بازی هایی مانند قطار، اتومبیل و مکعب هایی برای ساختن، عروسک هایی که بتونه لباس های اونا رو عوض کنه و به آن ها غذا بده

کودک در ۳ سالگی مداد رو مانند بزرگ ترها در دست می گیره، با قیچی به خوبی می بره و اشیا رو با شست و یا انگشت وسط و شست بلند می کنه. کاغذ رو لوله کرده و تا می زنه، با تقلید عکس آدم میکشه، دایره میکشه و میتونه دو خط عمودی و افقی رو ترکیب کنه.

در سن ۳ سالگی فرصت های مناسبی برای بازی های سرگرم کننده در خانه و بیرون از خانه برای کودک مهیا کنید؛ مثل بالا رفتن، دویدن، آهسته رفتن و پریدن. اسباب بازیهایی رو مهیا کنید تا کودک اونا رو از هم جدا کنه (مثل مهره ها). البته، مهره ها باید به اندازه کافی بزرگ باشه تا بلعیده نشه. همچنین فرصت هایی برای پر کردن و خالی کردن پیمانه ها با شن، آب، برنج و حبوبات برای کودک فراهم بشه. مداد شمعی، گچ، رنگ و کاغذ برای نقاشی و نوشتن آماده کنید.

سعی کنید مهارت های زبانی کودک رو افزایش بدید، به کودک دلگرمی بدین تا با شما صحبت کنه. در این صحبت، از ضمایری مثل «من»، «مرا»، «شما»، «آن ها» و «ما» استفاده کنید و به کودک بیاموزید از این لغات استفاده کنه. با کودک درباره تصاویر صحبت کنید. ازش بخواهید تا به اشیا و یا نام اونها اشاره کنه. همیشه برای اشیا نام درست انتخاب کنید.

در ۳ سالگی کودک به بازی های نمایشی علاقه نشان میده. جلوی کودک بایستید و ازش بخواهید هرکاری که شما می کنید، تکرار کنه. عروسک، گاری کوچک، تختخواب عروسک، تلفن های اسباب بازی برای مکالمه و بازی های نمایشی برای کودک مهیا کنید.

کودک در این سن علاقه مند به مسأله تعادل و اندازه و روش های روی هم سوار کردن مکعب هاست. برای کودک ۳ ساله یک مکعب میتونه یک قطار، یک عروسک یا یک ساختمان باشه.

کودک ۳ ساله میتونه از گلوله های رنگی به ترتیب قرمز، زرد قرمز، زرد درست کنه. او رنگ ها و فرم ها رو طبقه بندی می کنه. برای مثال، دکمه ها رو طبق رنگ و اندازه مرتب می کنه و میتونه تا سه رنگ رو نام ببره. میتونه به مدت نیم ساعت روی یک بازی تمرکز داشته باشه و اگر به هدف و مقصودش برسه راضی و خرسند میشه 

کودکان سه ساله معمولاً مکعب ها رو به طور افقی قرار میدن، به ندرت در این سن، کودک شخصا به ساختن چیزی مبادرت میکنه. کودک ۳ ساله در بازی با لگوها شروع به ساختن شکل معین و ساده ای می کنه.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

کودک در حدود ۳ سالگی دوست داره با موادی بازی کنه که بتونه بهشون ضربه بزنه، فشار بده، تکه تکه کنه و روی هم بگذاره. خرد کردن و فشار دادن مواد به کودک آرامش میده . گل و خمیربازی این نیاز رو برطرف میکنه!

در این دوره وسایل نقاشی برای بازی کردن بسیار مناسبه. کودک علاقه به مداد رنگی و ماژیک داره. قطعات چوبی که بشه از بین اون ها نخ یا ریسمانی رد و آن ها رو ردیف کرد نیز کودک رو سرگرم می کنه. در پارک ها میشه از تاب، الاکلنگ، سرسره و نردبان با رعایت نکات ایمنی استفاده کرد.

در ۳ سالگی کودک قادر به راه رفتن شده و دست های اون قدرت انجام دادن حرکت های پیچیده تری دارن. بنابراین، میشه اسباب بازیهایی از قبیل سه چرخه پلاستیکی کوچک، گاری، کامیون و توپ براشون تهیه کرد. آویزها و فرفره ها از جمله وسایل و ابزار بازی هستن که کودکان به هنگام ۳ سالگی می تونن در ساختنشون همکاری کنن. پازل هایی که از قطعات کم تر (چهار پنج) تشکیل شدن برای کودکان سنین پایین دو تا سه سالگی مناسب هستند. کودک در ۳ سالگی میتونه کاغذ رو قیچی کنه.

برای بازی با دو یا سه کودک ۳ ساله، که مشغول توپ بازی هستن، ما نیز به عنوان بزرگ سال می توانیم وارد شده و هرگاه توپ به طرف ما می آید، آن رو گرفته و به سوی یکی از کودکان بیندازیم در این سن غالب کودکان بدین گونه بازی ها علاقه مند هستنن.

کودکان ۳ ساله اولین تلاش ها رو برای انجام بازی مشترک با ۲ الی ۳ همبازی شروع می کنن. کودک در دسته های ۳ نفری در بازی ها و فعالیت های دیگر کودکان شرکت می کنه و به تدریج، آمادگی پیدا می کنه که حقوق دیگران رو درک کنه. در این سن، بیش از هر زمان دیگری، برای تصاحب اسباب بازی زد و خورد می کنه. بازی های گروهی که در این سن حداکثر با ۳ نفر شکل می گیره، ناپایدار بوده و به زودی از هم پاشیده میشن؛ چون کودکان در این سن می تونن در آن واحد فقط با یک نفر بازی کنن.

اسباب بازی های پیشنهادی مناسب برای سن ۲ الی ۳ سالگی: لوازم نقاشی (مداد شمعی، گچ، آب رنگ، قلم مو، مداد رنگی)، خمیزبازی و گل رُس، توپ، سه چرخه، الاکلنگ، سرسره و تاب کوچک، انواع پازل ۴ تا ۵ قطعه مثل پازل آدمک، خانه و…، مرواریدهای چوبی درشت، لگو، مکعب های چوبی رنگی، قطار، ماشین، قطعات چوبی، عروسک و وسایل آن مثل تختخواب عروسک، لباس عروسک و…، قیچی و کاغذ باطله جهت برش، تلفن اسباب بازی، طناب، گاری، کامیون، لوتو، دومینو، و تخته سیاه کوچک.

به پایان این نوشته رسیدیم و توصیه میکنم یه نگاه به اسباب بازی های استاندارد و مرغوب پلی فکتوری بندازید. خرید اسباب بازی از فروشگاه اینترنتی پلی فکتوری مزایای زیادی داره که یکیش کیفیت استاندارد و بالای اسباب بازی هاس  (از اتاق فرمان اشاره میکنن میگن تبلیغ نکن… نمیدونن من فقط معرفی کردم خخخ تبلیغش کیفیت خوبشه!)