آشنایی با ماشین های کنترلی

اتومبیل همیشه وسیله ای لازم و مورد نیاز برای حمل و نقل بوده و شاید در ذهن سازنده اولین اتومبیل جهان، فقط سادگی و سرعت در جابجایی مطرح بوده . ولی با گذشت زمان و گسترده شدن صنعت اتومبیل؛ علاوه بر حمل ونقل و جابجایی, استفاده ازاتومبیل جنبه های دیگه ای هم پیدا کرد. یکی از این استفاده ها؛ جنبه ی تفریحی – ورزشی اونه تا جایی که مسابقات اتومبیل رانی و بازی با ماشین های کنترلی امروزه جزو جذاب ترین و پرطرفدارترین مسابقات ورزشی به شمار میره.

جذابیت و زیبایی ماشین تنها در مورد ماشینهای واقعی که میشه سوار اونا شد و با سرعت بالا حرکت کرد نیست, بلکه ماشینهای مدل کوچکتر که فقط جنبه ی تفریحی و یا زینتی دارن نیز مورد علاقه ی بسیاری از مردم هستن . این مدل از ماشینها میتونن یک ماکت بسیار کوچک، یک مدل کوچک اسباب بازی برای خردسالان، یک ماشین کنترل از راه دور سیمی، یک ماشین کنترل از راه دور رادیویی اسباب بازی و یا یک مدل کنترل از راه دور رادیویی حرفه ای باشن…

ما توی این مقاله قصد داریم شما رو با انواع ماشین های کنترلی آشنا کنیم تا اگر تصمیم به خرید ماشین کترلی گرفتید؛ بهترین انتخاب رو انجام بدید. پس کمربندهاتون رو محکم ببندید و آماده بشین برا تبدیل شدن به یه متخصص ماشین های کنترلی

به طور کلی به ماشینهای کنترل از راه دور رادیویی ، ماشینهای R/C میگن، که مخفف کلمه Radio control هست و ما از این به بعد بهشون ماشینهای رادیو کنترل میگیم.

ماشین های کنترلی به دو دستۀ کلی تقسیم بندی میشن:

ماشینهای کنترلی اسباب بازی (Toy) و ماشینهای تفریحی که ماشینهای حرفه ای هستند.

ماشین های کنترلی اسباب بازی

ماشینهای رادیو کنترل اسباب بازی بیشتر در مغازه های اسباب بازی فروشی پیدا میشن .منبع انرژی این ماشینها،باطری هست و این ماشینها با موتورهای الکتریکی حرکت می کنن. این ماشینها برای گروه سنی کودکان مناسبن و اغلب دارای قیمت پایینتری هستن.

در زیر نمونه هایی از ماشین های کنترلی اسباب بازی موجود در پلی فکتوری رو با هم میبینیم:

آشنایی با ماشین های کنترلی

آشنایی با ماشین های کنترلی

Mercedes-Benz GLA

Mercedes-Benz GLA

آشنایی با ماشین های کنترلی

آشنایی با ماشین های کنترلی

ماشین های کنترلی اسباب بازی دارای لوازم یدکی نیستند و معمولأ فاقد خدمات پس از فروش هستن ،به همین دلیل آنها قابل تعمیرنبوده و یا تعمیر آنها و حتی بعضا جایگزین کردن باطری های فرسوده،با هزینهء بالا و حتی بالاتر از قیمت ماشین،تمام خواهد شد. از دیگر معایب این ماشینها قدرت و سرعت کم و شاسی و فنربندی ضعیف آنهاست (البته نمونه هایی که در بالا دیدید ماشینهای رادیو کنترل اسباب بازی با قدرت و سرعت و کیفیت بالا هستن که توسط پلی فکتوری ارائه شده و دارای خدمات پس از فروش هستن و با کلیک روی عکس ها میتونید توضیحات بیشتری در موردشون بخونید)

ماشین های کنترلی حرفه ای (ماشینهای رادیو کنترل)

حالا نوبت به توضیح در مورد ماشینهای رادیو کنترل حرفه ای (تفریحی) می رسه. از این به بعد همه تمرکز ما روی این دسته از ماشینهای رادیو کنترل خواهد بود. اولین ویژگی ماشینهای رادیو کنترل حرفه ای، سرعت و قدرت بالای اونها و همچنین سیستم فنربندی و شاسی پیشرفته این ماشینهاست، ویژگی بارز و مهم دیگه این ماشینها قابلیت تعمیر و تعویض قطعات ماشین و همچنین تقویت و ارتقاء این ماشینهاست .(up grade)
به طوری که کارخانه های سازندۀ این ماشینها، تمامی قطعات این ماشین ها (حتی ریزترین قطعات مثل پیچ و مهره) رو هم ساخته و به صورت مجزا در بازار میفروشن. این قطعات میتونه قطعات اصلی و یا اختیاری که برای ارتقاء ماشین استفاده میشه باشن. ( option)

خب به پایان قسمت اول آشنایی با ماشین های کنترلی رسیدیم. به طور خلاصه ما توی این مطلب دیدیم که ماشین های کنترلی به دو دسته اسباب بازی و حرفه ای تقسیم میشن و در نوشته های بعدی ماشینهای کنترلی حرفه ای یا همون ماشین های رادیو کنترل رو با هم بررسی میکنیم.

از اونجا که ممکنه قبل از تمام شدن این سری نوشته ها ؛ یه سری از کاربران قصد تهیه ماشین کنترلی حرفه ای داشته باشن و بین مدل های موجود در بازار نتونن به درستی انتخاب کنن ؛ ما براتون یکی از مناسب ترین مدل ها رو در پلی فکتوری تهیه کردیم و اینجا معرفی میکنیم.

آشنایی با ماشین های کنترلی

آشنایی با ماشین های کنترلی