راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

به راهنمای انتخاب اسباب بازی خوش اومدین. همونطور که میدونید ما داریم تو این سری نوشته ها مهمترین مطالبی رو که باید درباره بچه ها تو سنین مختلف بدونیم رو مرور میکنیم تا با توجه به این اطلاعات برای انتخاب اسباب بازی ؛ هوشمندانه تر عمل کنیم و اسباب بازی مناسب سنشون رو براشون تهیه کنیم. اگر مطالب قبلی ما رو نخوندین و دوست دارید به اونا هم یه نگاهی بندازید

  1. راهنمای انتخاب اسباب بازی برای سن ۰ تا ۱۲ ماهگی
  2. راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۱ تا ۲ سال
  3. راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۲ تا ۳ سال

ضمنا میتونید برای خوندن مطالب داغ و تازه دنیای بازی و اسباب بازی مثل همین انتخاب اسباب بازی ؛ عضو کانال ما تو تلگرام بشید و یا اینستاگرام ما رو فالو کنین …. ما تو فیسبوک و توییتر و … خلاصه همه جا هستیم. یه کم دقت کنین پیدامون میکنین خب دیگه بریم سراغ مطلب امروز…

با رسیدن به سن ۴ سالگی کودک کنجکاو میشه تا بدونه اشیا چرا و چگونه به وجود میان. موضوعاتی رو فراهم کنید که کنجکاوی کودکان رو تحریک کنه. به سؤالاتشون به سادگی و صداقت پاسخ بدید و از کتاب های مرجع برای پیدا کردن پاسخ به همراه کودکان استفاده کنید. فعالیت های علمی ساده ای انجام بدید؛ مثل این که آهن ربا به چه چیزهایی میچسبه، یخ زدن آب، بذر گیاهان و به پرواز درآوردن بادبادک در یک روز بادی از این دسته فعالیت ها هستن.

از این سن درک مفاهیم عددی شروع میشه. معمولاً مفاهیم ۱ و ۲ و ۳ رو میتونن درک کنن. شاید بتونن چند شماره رو پشت سرهم بشمارن. اما ممکنه چند تایی رو حذف کنن. موضوعات مورد علاقه اونا مثل شیرینی، فنجان، عروسک و… رو بشمارید. به بچه ها اجازه شمارش بدید. اعداد رو در اتاق به بچه ها نمایش بدید و برای این کار از تقویم، نمودار، ترازو و خط کش استفاده کنید.

مهارت های زبان و لغات رو افزایش بدید. هر روز فرصت هایی برای خوندن داستان به طور گروهی یا انفرادی برای کودکان فراهم کنید. کودکان رو تشویق کنید که قصه بگن، قصه هاشون رو روی نوار ضبط کنید و تشویق کنید تا درباره موضوع مورد علاقه خودشون صحبت کنن. کودکان رو به فعالیت های هنری مانند کار با رنگ، مداد شمعی، گچ، مداد رنگی، گِل و خمیر بازی تشویق کنید. فرصت هایی برای بازی با آجرهایی در اندازه ها و اشکال مختلف براشون ایجاد کنید.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

از ۲ الی ۴ سالگی مکعب هایی که رنگ های متفاوت دارن و هر ضلع آن ها ۵ الی ۷ سانتی متره، برای کودکان مناسبه. کودک با این مکعب ها میتونه اشکال هندسی گوناگون بسازه و با در کنار هم قرار دادن رنگ های گوناگون فکر و اندیشه و نیروی سازندگی و تشخیص خودش رو پرورش بده.

از ۳ الی ۴ سالگی کودک قادر به سوار شدن سه چرخه، به حرکت درآوردن وسایل مختلف (واگن) و بالا رفتن از نردبان های مخصوص ژیمناستیک هست. ترسیم خطوط در سه سالگی هنوز به صورت مخدوش هست، ولی در یک جهت رسم میکنن و از تکرار جلوگیری میشه.

برای انتخاب اسباب بازی در این سن توجه داشته باشید که  بازی های موردنظر دختران، برش، طراحی و شیرینی پزی، بازی در آشپزخانه، بازی با عروسک و لباس مخصوص پوشیدن هست و بازی های موردنظر پسران، عملیات ساختمانی با بلوک ها، نجاری و چوب کاری، بازی با وسایل و اسباب بازی های حمل و نقل، سه چرخه سواری، بازی در کوچه و خیابان با گل و شن هست.

کودکان در این سن می تونن به طور یکنواخت و مستقیم بدوند و به آسانی دویدن خود رو متوقف کنن، به دور خود بچرخن، بالا برن و بپرن. از توانایی برقراری تعادل برخوردارن و می تونن روی یک نرده یا میز پهن راه رفته و تعادل بدن و حرکات خودشون رو حفظ کنن. خلاصه خدا به داد مامان بابا ها برسه چون این سن اوج وروجک بازی بچه هاس!

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

با رشد عضلات ظریف و افزایش کنترل روی اونها، علاقه مندی کودکان به رنگ آمیزی نقاشی، تا زدن کاغذ و ساختن اسباب بازی ها بیش تر میشه.

برای کودکان چهارساله، که معمولاً از بازی بر روی پلکان لذت می برن، می تونیم پیشنهاد کنیم که یک یک به نوبت ابتدا از یک پله و بعد دو پله و سپس احتمالاً سه پله، شروع به پریدن کنن. باید به خاطر داشت که بازی در پلکان بدون ترتیب قبلی احتمال خطر زیادی داره و باید حسابی مراقبشون بود که خدایی نکرده اتفاقی برای بچه ها نیفته!

کودک در چهار سالگی سعی میکنه از رنگ ها به تناوب استفاده کنه. برای مثال، اول یک وسیله قرمز رنگ، سپس آبی و مجددا قرمز و بعد آبی و… به کار میبره.

در ۴ سالگی به سرعت دوچرخه میرونن و با مهارت دور میزنن و می تونن روی یک پا لی لی کنن. در این سن دخترها و پسرها دوچرخه سواری و توپ بازی رو دوست دارن. همچنین از بازی هایی که صبر و حوصله میخواد مثل «پازل» و مجموعه اسباب بازی های فکری و دقیق تر لذت می برن. دختر در این سن میتونه عروسکش رو حمام کنه و بعد در حالی که لالایی میخونه  اونو بخوابونه.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

از ۴ سالگی بچه از بریدن قطعات کاغذ رنگی و چسبوندنشون روی مقوا لذت میبره. سه چرخه، هواپیما، کشتی، اتومبیل و انواع عروسک ها و جعبه های بزرگ که بچه با اون هزار و یک کار می تونه بکنه، طناب و وسایل ورزشی وسایل مورد علاقه بچه ها تو این سن هستن.

در ۴ سالگی کودک رفتارش دقیق و ظریف تر میشه، میتونه لباس خودشو بپوشه و بند کفش خودش رو ببنده. کودکان رو تشویق کنید خودشان لباس بپوشن، خودشون لباس خودشون رو در بیارن، غذای خودشون رو بکشن، سفره رو بچینن و گیاهان رو آبیاری کنن.

اغلب کودکان ۴ ساله در مجسمه سازی اشیای مشخصی می سازن و درست کردن و اضافه کردن رو به خراب کردن و دوباره سازی ترجیح میدن، با مکعب ها طرح های خام و مارپیچ درست میکنن که با سستی روی هم سوار هستن.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک ۳ تا ۴ سال

کودک در این سن خط مایل و  مربع می کشه. در ۴ سالگی به بازی با عده بیشتر از دو سه نفر از همسالان علاقه مند میشه. ولی مدت زیادی نمیتونه به شرکت در این بازی های دسته جمعی ادامه بده. کودک دیگه یاد میگیره که شرکت در بازی های جمعی، مستلزم اینه که خودش و دیگران به نوبت از اسباب بازی ها استفاده کنن.

خب با توجه به مطالب بالا ؛ کارشناسان برای این سن موارد زیر رو برای بچه ها پیشنهاد میکنن.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان در ۳ الی ۴ سالگی: نردبان، وسایل نجاری (چکش، میخ و…) وسایل آشپزی (ظرف های کوچک غذاخوری و آشپزی و…)، وسایل و اسباب بازی های حمل و نقل مثل واگن، گاری دستی، کامیون، تراکتور، جرثقیل، قایق، هواپیما، کشتی، اتومبیل، انواع عروسک، قطعات کاغذ رنگی، مکعب های چوبی، آهن ربا، قطعات آهن، ظرف های کوچک غذاخوری و آشپزی، جارو، تختخواب عروسک، خانه عروسک، حیوانات گوناگون، ماشین آتش نشانی، الاکلنگ، سرسره، تاب، تلفن، سه چرخه، خمیر بازی، گل رُس، ماسه، سه چرخه، انواع پازل، وسایل نقاشی (مداد شمعی، گچ، آبرنگ) که تعدادی از این اسباب بازی ها رو میتونید از فروشگاه آنلاین پلی فکتوری تهیه کنید!

playfactory